Parada Smoków 2012

 

W pierwszy weekend czerwca (2-3 czerwca 2012) do Krakowa już po raz dwunasty zawitała Wielka PGNiG Parada Smoków. Organizowana od roku 2000 przez Teatr Lalki, Maski i Aktora Groteska parada w ciągu kilku lat, z kameralnej imprezy, przerodziła się w wielkie wydarzenie, na które ściągają tłumy miłośników smoków z całej Polski i Europy.Inspiracji do tegorocznych wydarzeń organizatorzy poszukiwali w kulturach krajów sąsiadujących z Polską. Razem z nimi można było poznać najwybitniejszych kompozytorów niemieckich, najciekawsze elementy kultury ludowej Białorusi, cerkiewną architekturę z Ukrainy, baśnie czeskie, słowackie krajobrazy i litewskie dziedzictwo narodowe.

Smoczy festiwal rozpoczął się poprzez Smoczy Piknik Rodzinny na Bulwarach Wiślanych. Ukoronowaniem pierwszego dnia smoczego święta było zapierające dech w piersiach, Wielkie Widowisko Plenerowe na Wiśle, podczas którego gigantyczne, unoszące się w powietrzu smoki tańczyły przy muzyce, sztucznych ogniach i laserach. Następnego dnia przez Kraków przejechała Wielka Parada Smoków, Rycerzy i Dam Dworu. Spośród ponad 30 smoków wybrano Najpiękniejszego Smoka Parady.

PROGRAM XII PGNiG WIELKIEJ PARADY SMOKÓW:

Wielkie Widowisko Plenerowe na Wiśle - 2 czerwca 2012, Zakole Wisły pod Wawelem. Widowisko łączy zapierające dech w piersiach efekty pirotechniczne, niezapomnianą muzykę, fantastyczną oprawę świetlną i laserową oraz gigantyczne kurtyny wodne. Jednak największą atrakcją Widowiska są ogromne latające smoki (do 25 m długości i 15 m wysokości)  niesamowite stwory animowane przez aktorów Teatru Groteska.

Wielka Parada Smoków, Rycerzy i Dam Dworu - 3 czerwca 2012, ul. Grodzka – Rynek Główny. W paradzie bierze udział ponad tysiąc dzieci z całego kraju. To właśnie one animują zaprojektowane przez siebie i własnoręcznie wykonane czterometrowe i większe smoki. Wszystkie smoki stają w szranki o tytuł tego najpiękniejszego i najbardziej pomysłowego. W barwnym pochodzie przy muzyce i smoczych rykach – w towarzystwie rycerzy i księżniczek, dzieci i ich smoki przechodzą ulicami starego Krakowa. Na kilka godzin wszyscy oni stają się aktorami olbrzymiego, plenerowego widowiska, które obserwują tysiące mieszkańców Krakowa i specjalnie przyjeżdżających na tę okazję turyści.

Smoczy Piknik Rodzinny - 2 -3 czerwca, Bulwary przy Smoczej Jamie. Na odwiedzających piknik czekał ciekawie skonstruowany program: konkursy, koncerty, pokazy grup teatralnych, m.in. IV Przegląd Artystyczny O Smocze Jajo, a także wiele innych atrakcji. Podczas dwudniowej familijnej imprezy wystąpiły liczne zespoły taneczne i muzyczne.

Powyższy tekst pochodzi z www.krakow.pl, zdjęcia pochodzą z paradasmokow.pl