Mała rakietka - kijanka

Mała rakietka - kijanka

Poziom Trudności : 3/10
Niebezpieczeństwo : 1/10

W silniku nie ma mieszanin wrażliwych, paliwo jest bezpieczne bo na KNO3, lecz jak zawsze trzeba pamiętać o zasadach BHP ! Wykonanie takiej Kijanki jest bardzo proste.

1. Potrzebne przyrządy
2. Korpus
3. Paliwo
4. Budowa Rakiety

1. Co będzie nam potrzebne? ;
- korpus o wymiarach 6cm x 1.5cm – fi.wew;
- nożyczki, klej rzędu wikol, nożyczki, lont;
- kartka papieru, chusteczka , pędzelek;
- odczynniki : KNO3– 6g , C – 3g , S – 1g , Dekstryna – niecałe pół łyżeczki ( oczywiście można zmniejszyć sobie porcje mieszanki) + ew. proszek Fe - ok. 2g;
- gips, waga, patyczki do szaszłyków i woda;
- łyżeczki jednorazowe, ubijak dopasowany do korpusu + ew. młotek;
- wiertła 4-5mm, jakaś podstawka, jak do herbaty - plastikowa i jakieś miseczki do mieszania mieszanin i gipsu.

2. Korpus
Jak wykonać korpus napisałem w oddzielnym tutorialu - http://www.forum.strzaly.pl/viewtopic.php?f=45&t=157

3. Paliwo
1. Składniki - Azotan Potasu (KNO3), Węgiel Drzewny (C) oraz Siarkę (S) należy dokładnie zmielić, najlepiej w młynku kulowym. Moim zdaniem najlepszym węglem do tego paliwa będzie węgiel sosnowy.
2. Wszystko dokładnie mieszamy.
3. Następnie gotowe paliwo spryskujemy wodą, tak, aby było mocno mokre.
4. Jeszcze raz dokładnie mieszamy i rozłożone paliwo na tacce kładziemy na kaloryfer, aby wyschło – właśnie przeprowadziliśmy proces przegryzania mieszanki.
5. (do paliwa można dodać ok. 2-3g proszku Fe na 100g paliwa, daje to efekt ładnych złotych iskier).

4. Budowa rakiety
Po kolei, jak zmontować silnik:
1. Rozrabiamy gips z wodą (ok. 1.5 płaskiej łyżeczki) tak aby stanowił kruche ciasto. Wrzucamy go do korpusu i ubijamy ubijakiem wcześniej dopasowanym.

ubijanie


2. Paliwo - ponownie mieszamy z wodą ale tym razem także z odrobiną ( ok. 2% z całości paliwa ) dekstryny i wszystko dokładnie mieszamy – konsystencja ma być kruchego ciasta. Gotowe paliwo po trochę wrzucamy do korpusu i ubijamy ubijakiem dopasowanym do średnicy korpusu, aż poziom paliwa dojdzie do 1.5cm od końca korpusu.

ubijanie


3. Następnie wiertło o średnicy 4-5mm wkręcamy w środek paliwa, w ¾ bloku paliwa i naokoło jeszcze raz ubijamy mieszankę.

wkręcanie


4. Naokoło wiertła wsadzamy odrobinę chusteczki, tak aby przykryła paliwo . Warto jednak zauważyć że lepiej jest najpierw wysuszyć paliwo w korpusie a następnie zrobić dyszę. Jest to proces szybszy i raczej korzystniejszy dla silnika.
5. Znów rozrabiamy gips, tyle samo i tak samo jak wcześniej wrzucamy na około wiertła i ubijamy czymś cienkim (długopis, wiertło ok. 4mm, aż wypełni do końca korpus, ale kiedy zostanie Ci trochę wolnego miejsca nie musisz się martwić, nic się nie stanie).

wyciaganie


6. Kiedy gips będzie już prawie suchy wyciągamy wiertełko.

7. Następnie ucinamy lont (visco 3mm) długość jaka chcesz, ale pamiętaj - czym dłuższy lont, tym dłuższe ręce, lont zapewne będzie miał luz w dyszy - ok. 1mm więc można go lekko owinąć folią Al lub wcisnąć obok kawałeczek chusteczki w dyszę, taką ilość, aby przy zapłonie ciśnienie ją wyrzuciło.

wlozenie lontu

8. Kolejną rzeczą jest zrobienie patyczka który stabilizuje lot, jeśli masz jakieś patyczki (np. po sylwestrze) to dobrze, ale jeśli nie, to trzeba zrobić. Ja robię z patyczków od szaszłyków (jedyna wada, to ich lekka giętkość . Sklejamy je w taki sposób jak na zdjęciu niżej – 4 do siebie i sklejamy na całej długości.

patyki

patyki


9. Rakietę mocujemy na mocnej taśmie do patyczka, ale jak najprościej ;) Koniec lontu można zakleić taśmą, aby jego zawartość się nie wysypywała.

mocowanie

6. Efekty
:

Efekt - paliwo z dodatkiem proszku Fe JAcoo :: http://www.youtube.com/watch?v=G-9k7zZ6UGw

Efekt rakiety o mniejszych rozmiarach ( 4cm długości ) JAcoo :: http://www.youtube.com/watch?v=G-9k7zZ6UGw

 

7. Uwagi:
Rakietę najlepiej odpalać z dala od domów, i suchych pól. Włóż ją do rurki wcześniej wbitej do ziemi, a następnie odpal i uciekaj ;)
Bardzo dziękuję za współpracę i pozdrawiam!
Mam nadzieję że pomogłem.

Tutorial wykonany przez użytkownika JAcoo.
Pozwoliłem sobie na małe poprawki. //Razer

Nie biorę odpowiedzialności za wykorzystanie tego artykułu, został on stworzony wyłącznie w celach edukacyjnych!!