Szelka cylindryczna 1" – tutorial

Szelka cylindryczna 1" – tutorial


0. WSTĘP:

Witam! Chciałbym wam pokazać jak wykonać szelkę cylindryczną. Co do rozmiaru, jeśli wykonacie korpus na tej matrycy co ja – szelka będzie miała ok.1.4 cala, ale to taki mały szczegół ;P Zachowujcie ostrożność oraz zasady BHP. Maseczki przeciwpyłowe na twarz oraz rękawiczki lateksowe na dłonie. No to co… ? Zabieramy się do roboty? OK!



1. Potrzebne rzeczy;
2. Wykonanie korpusu;
3. Mieszaniny – przygotowanie;
4. Gwiazdy;
5. Wypełnienie korpusu i jego zamknięcie;
6. Wiązanie;
7. Czym odpalić;
8. Lift;
9. Moździerz;
10. Efekt końcowy.





1. Potrzebne rzeczy:

• Przyrządy/materiały :
- Papier techniczny – najlepiej z końca bloku
- Nożyczki, cyrkiel, pędzelek, ołówek, linijka, taśma papierowa (szerokości 2cm), papier pakowy
- Wikol ( jakikolwiek klej do drewna - wikol, lakol, rakoll itp.), spryskiwacz w wodą/woda
- Sznurek ( ok. 1-3mm, najlepiej naturalny)
- Matryca – ja użyję odżywki dla rybek – Ferro-Aktiv, ale jeśli posiadamy coś o srednicy ok. 2.5 - 3cm to można zastąpić

• Odczynniki:
- Chloran Potasu ( KClO3 )
- Azotan Potasu ( KNO3 )
- Węgiel ( C )
- Siarka ( S )
- Dekstryna
- Lont (2/3 mm) visko


2.Wykonanie korpusu:

Do wykonania potrzebny będzie :
- Pędzelek – do rozsmarowywania kleju,
- Kartka z bloku technicznego,
- Linijka, ołówek, nożyczki, taśma papierowa/papier pakowy, cyrkiel
- Klej wikol 1:1 z wodą

1. Na kartce zaznaczamy linie do wycięcia paska oraz linie „ skrzydełek” tak jak na zdjęciu i go wycinamy (wymiary na obrazku)


wyciaganie


2. Pasek papieru nawijamy na matrycę, równamy, odwijamy kawałek i smarujemy środkowy pasek klejem

wyciaganie

3. „Skrzydełka” nacinamy co około centymetr, rozdzielamy warstwy i odginamy na zewnątrz

wyciaganie

4. Cyrklem zaznaczamy na tekturce kółeczka o średnicy równej do średnicy wewnętrznej korpusu szelki – jeśli tekturka jest cienka – możemy zrobić kółko większe o jakieś 2mm co da nam lepsze uszczelnienie, lecz konieczne do niczego nie jest ;)

wyciaganie

5. Następnie wkładamy prawie do końca matrycę, i wsadzamy do korpusu kółeczko – smarując klejem po nim i naokoło

wyciaganie

6. Teraz wszystko smarujemy klejem. Skrzydełka oraz środek ( kółko ) i zaginamy mocno do siebie dociskając

wyciaganie

7. Robimy opóźniacz, poprzez nawinięcie kawałka taśmy papierowej ( 2cm ), lub kawałka papieru pakowego ( także szer. 2cm) na kawałek lontu – taśmę dobrze jest jeszcze dodatkowo posmarować naszym klejem – aby opóźniacz mocniej się trzymał

wyciaganie

8. W korpusie ( z tej strony, gdzie zaklejaliśmy ) wiercimy dziurkę o średnicy opóźniacza ( no, troszkę mniejszą – ale troszke.. ;) ). Gdy dziurkę mamy – wkładamy mocno opóźniacz i dobrze obklejamy dużą ilością kleju z zewnątrz jak i wewnątrz korpusu 

wyciaganie

Co do korpusu - to na tyle. Odkładamy na koloryfer i niech się suszy ;)


3. Mieszaniny – przygotowanie:

Mieszaniny :
Primer – P.Cz
Burst – H3
Lift – P.Cz

Proch Czarny – chyba najbardziej znany proch w pirotechnice. Przy jego wykonaniu jest dużo pracy – ale warto ! Skład wagowy: 75gram Azotanu Potasu wraz z 15 gramami Węgla drzewnego (najlepiej wierzbowego) i 10 gramami siarki. Odczynniki polecam kupić w takim sklepie którego pewnie nie znacie a mianowicie http://www.strzaly.pl ;) Jedynie węgiel polecam samemu wypalić. Za pozwoleniem kolegi Tahab'a13, abym sam się nie rozpisywał podaje wam oto 2 świetne tutoriale:

TahaB13 :: Produkcja prochu czarnego

TahaB13 :: Wypalanie węgla

Proch H3 – ten proch jest wiele szybszy oraz mocniejszy od prochu czarnego. Azotan Potasu został w nim zamieniony na Chloran Potasu oraz siarka na węgiel. Skład to 70gram Chloranu Potasu oraz 30gram węgla (także najlepiej wierzbowego). Tutaj także polecę tutorial Tahab'a13:

Proch H3 – filmik będzie niedługo ;)

4. Gwiazdy:
A więc tak… Gwiazdy jak wiadomo – mieszanka o trochę dłuższym czasie spalania niż prochy typu P.Cz lub H3. Wyróżniamy trzy typy gwiazdek:
- Pompowane;
- Toczone;
- Cięte.

Gwiazdy pompowane – gwiazdy wprost ze strzykawki. Mieszanka zostaje napychana do strzykawki, w której obcięty jest dziubek wraz z początkiem. Następnie mocno dociskana do papierka który leży na stole i wypompowywana z korpusu strzykawki. Kształt walcowaty.

Gwiazdy toczone – gwiazdy wprost ze star rollera/miski/rąk. Gwiazdy to kuleczki, najlepsze do szelek/korpusów kulistych.

Gwiazdy cięte –. Mieszanka mniej więcej ubita na jakimś czymś zostaje pocięta w prostokąty, kwadraty lub inne figurki ;)

Do szelki cylindrycznej, myślę że najlepszym rozwiązaniem będzie dać gwiazdy pompowane, także one nas najbardziej interesują.

Przygotowujemy strzykawkę 5ml, mieszankę gwiazdkową – jakąkolwiek tylko chcecie, jakieś gazety.
Mieszankę gwiazdkową (oczywiście która ma już lepiszcz) moczymy roztworem denaturat 1:3 woda. Czyli przykładowo bierzemy sobie 1 kieliszek denaturatu i 3 kieliszki wody, mieszamy i odpowiednią ilość dolewamy do mieszaniny gwiazdkowej. Ma ona mieć konsystencję kruchego ciasta, pamiętamy żeby nie przemoczyć – bo utrudni nam to pracę.

Gotową mieszankę mocno napychamy do zmodyfikowanej strzykawki. Strzykawkę najlepiej wysunąć sobie np. na 1.5ml i tą pustą przestrzeń zapychamy naszą mieszanką. Kolejnie strzykawkę dociskamy do gazet rozłożonych na twardym podłożu (np. na blacie w naszej pracowni.. ;P) i mocno dociskamy . Mieszanka po takim zabiegu powinna dobrze się zbić i powinny z niej wyciec nadmierne ilości naszego roztworu alkoholowego. Strzykawkę wyciskamy a nasza gwiazdka nam wychodzi. Na jedną szelkę proponuje zrobić około 15 gwiazd.
[
wyciaganie

5. Wypełnienie korpusu
Korpus musimy oczywiście wypełnić gwiazdkami a puste miejsca burstem – czyli prochem rozrywającym. Przypominam – jako bursta użyjemy granulatu H3.

Potrzebne rzeczy :
- Granulat H3, gwiazdki
- Kółeczka papierowe (te same co wcześniej dawaliśmy na dno korpusu), klej wikol, pędzelek. Sznurek w następnym punkcie.


wyciaganie


1. Do korpusu na samo dno wkładamy cztery pierwsze gwiazdki
wyciaganie

2. Przysypujemy je granulatem H3 tak, aby wszystko się wyrównało. Ziarna granulatu powinien mieć ok. 1-2mm
wyciaganie
3. Kładziemy kolejne cztery gwiazdy i powtarzamy to samo – przysypujemy je H3.
4. Powtarzamy tą czynność aż do zapełnienia korpusu. Przy końcu powinno nam zostać więcej miejsca. Zasypujemy H3,

5. Kładziemy papierowe kółeczko i na około wlewamy klej.
wyciaganie

6. Na kółeczko naklejamy jeszcze jedno lub dwa, skrzydełka smarujemy klejem-
wyciaganie

7. I wszystko sklejamy – zamykamy.
wyciaganie

6. Wiązanie.
Szelkę dobrze jest wiązać – poprawi to jakość rozrzutu oraz wszystko zmocni (wszystko będzie dobrze razem w kupie siedział)
Sznurek będziemy potrzebowali tutaj. Najlepiej aby był on naturalny, nie za gruby… Do dzieła!

1. Na końcu sznurka robimy pętelkę ( nawijamy sznurek na palec, wyciągamy go, przez dziurkę przeplatamy poczatek ) zakładamy ją na opóźniacz i przyklejamy klejem . Dobrym rozwiązaniem jest najpierw wokoło opóźniacza napakować kleju z gorącego pistoletu a następnie przycisnąć do tego pętelkę. Tak ma to wyglądać
wyciaganie ]
2. Jeśli ktoś nie potrafi wiązać to polecam to –

Na wstępie robimy dysk

Wiążemy


Jedynie w tutorialu Nostry nie ma jak zawiązać sznurek na opóźniacz – a przecież to najtrudniejsze… xP

A oto jak powinna wyglądać nasza szelka –

wyciaganie

wyciaganie

. wyciaganie

7. Czym odpalić ?
• Szelkę trzeba czymś odpalić – to logiczne, tylko czym? Są różne możliwości, można górą – lontem lub quickmatchem, lecz można także dołem – dziurka w moździerzu i doprowadzony lont do szelki. Najlepszym rozwiązaniem jest quickmatch. Można go zrobić na dwa sposoby, prochowy oraz blackmatchowy. Ja pokażę wam jak zrobić prochowy. (Lepiej jednak zrobić na blackmatchu - jak ogarnę czas to dopiszę)

1. Wycinamy pasek papieru o długości moździerza i zaginamy jak na zdjęciu
wyciaganie

2. Sypiemy proch ( P.Cz/H3) w zagięty kawałek i po każdej stronie dajemy lont
wyciaganie

3. Zaginamy część z prochem oraz przyklejamy do trzeciej części
wyciaganie

4. Trzecią część zaginamy i wszystko obklejamy takim samym paskiem papieru pakowego ( najlepiej jest go wikolem potraktować )
wyciaganie

• Mocowanie Quicka
Gotowego quickmatcha przystawiamy do szelki tak, aby jego koniec troszkę wystawał za koniec szelki ( oczywiście od strony opóźniacza :roll: ), a następnie dwoma kawałkami taśmy mocno go przyklejamy do szelki.
wyciaganie

Kolejnie wycinamy pasek dwukrotnej długości szelki, smarujemy go klejem i oklejamy nim całą szelkę.
wyciaganie

A tak wygląda po wszystkim:
[ wyciaganie

8. Lift
Lift – proch wyrzucający szelkę w powietrze
Jak napisałem wcześniej – użyjemy Czarnego prochu.. Do lifta stosować polecam tylko i wyłącznie ten proch, ponieważ jest bardzo powtarzalny i delikatnie traktuje nasz moździerz. A więc….

1. Z woreczka śniadaniowego wycinamy kwadrat 10x10centymetrów.
wyciaganie

2. Na wyciętą folię sypiemy potrzebną ilość nam prochu czarnego ( przeciętna szelka tego wypu waży od 42gram do 55gram – więc myślę że od 5 do 10gram P.Cz powinno styknąć, ale warto przeprowadzić testy poprzez strzelanie szelką napełnioną piaskiem  )
wyciaganie

3. Folijkę z prochem zawijamy w torebeczkę i wiążemy nitką.
wyciaganie

4. Paczuszkę lifta podczepiamy pod opóźniacz ( wiązaniem do dołu ) a lont z quickmatcha wbijamy w torebkę. Wszystko wyjaśni zdjęcie
wyciaganie

5. Całość obklejamy papierem pakowym/Kraftem, a na to przeźroczysta taśma lub jeszcze jedna warstwa pasków papieru pakowego   (ale potraktowanych wikolem )

wyciaganie


9. Moździerz
Moździerz.. – jak wiadomo, z niego strzelamy szelki. Powinien on mieć minimum 30centymetrów tak do 60ciu. Ścianki wewnętrzne powinny być jak najgładsze.
Zatyczka powinna mieć z 2cm i stelaż z drutu – tak jest bardzo wytrzymale ;) Ścianki tak od 2mm wzwyż. A co do średnicy – gotowa szelka z quickmatchem i innymi pierdołami powinna mieć po 2mm luzu z każdej strony. Myślę że to tyle ;)


wyciaganie

10.Efekt końcowy.
Gotowa szelka powinna wyglądać mniej więcej tak


wyciaganie

Moździerz przygotowany do wystrzału powinien wyglądać tak:
------
Szelka w moździerzu powinna wyglądać tak


wyciaganie

A efekt szelki powinien wyglądać mniej więcej tak
JAcoo: Szelka cylindryczna 1"


Mam nadzieje, że dobrze wam się czytało mój tutorial nt. szelki cylindrycznej…
Pozdrawiam i zachęcam do pracy – Jacoo ;)


NIE PONOSZĘ ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA WYKORZYSTANIE NAPISANEGO PRZEZE MNIE ARTYKUŁU – ZOSTAŁ ON NAPISANY JEDYNIE W CELACH EDUKACYJNYCH !