budowa fajrewerków

Szelka cylindryczna 1" – tutorial

Szelka cylindryczna 1" – tutorial


0. WSTĘP:

Witam! Chciałbym wam pokazać jak wykonać szelkę cylindryczną. Co do rozmiaru, jeśli wykonacie korpus na tej matrycy co ja – szelka będzie miała ok.1.4 cala, ale to taki mały szczegół ;P Zachowujcie ostrożność oraz zasady BHP. Maseczki przeciwpyłowe na twarz oraz rękawiczki lateksowe na dłonie. No to co… ? Zabieramy się do roboty? OK!



1. Potrzebne rzeczy;
2. Wykonanie korpusu;
3. Mieszaniny – przygotowanie;
4. Gwiazdy;
5. Wypełnienie korpusu i jego zamknięcie;
6. Wiązanie;
7. Czym odpalić;
8. Lift;
9. Moździerz;
10. Efekt końcowy.





1. Potrzebne rzeczy:

• Przyrządy/materiały :
- Papier techniczny – najlepiej z końca bloku
- Nożyczki, cyrkiel, pędzelek, ołówek, linijka, taśma papierowa (szerokości 2cm), papier pakowy
- Wikol ( jakikolwiek klej do drewna - wikol, lakol, rakoll itp.), spryskiwacz w wodą/woda
- Sznurek ( ok. 1-3mm, najlepiej naturalny)
- Matryca – ja użyję odżywki dla rybek – Ferro-Aktiv, ale jeśli posiadamy coś o srednicy ok. 2.5 - 3cm to można zastąpić

• Odczynniki:
- Chloran Potasu ( KClO3 )
- Azotan Potasu ( KNO3 )
- Węgiel ( C )
- Siarka ( S )
- Dekstryna
- Lont (2/3 mm) visko


2.Wykonanie korpusu:

Do wykonania potrzebny będzie :
- Pędzelek – do rozsmarowywania kleju,
- Kartka z bloku technicznego,
- Linijka, ołówek, nożyczki, taśma papierowa/papier pakowy, cyrkiel
- Klej wikol 1:1 z wodą

1. Na kartce zaznaczamy linie do wycięcia paska oraz linie „ skrzydełek” tak jak na zdjęciu i go wycinamy (wymiary na obrazku)


wyciaganie


2. Pasek papieru nawijamy na matrycę, równamy, odwijamy kawałek i smarujemy środkowy pasek klejem

wyciaganie

3. „Skrzydełka” nacinamy co około centymetr, rozdzielamy warstwy i odginamy na zewnątrz

wyciaganie

4. Cyrklem zaznaczamy na tekturce kółeczka o średnicy równej do średnicy wewnętrznej korpusu szelki – jeśli tekturka jest cienka – możemy zrobić kółko większe o jakieś 2mm co da nam lepsze uszczelnienie, lecz konieczne do niczego nie jest ;)

wyciaganie

5. Następnie wkładamy prawie do końca matrycę, i wsadzamy do korpusu kółeczko – smarując klejem po nim i naokoło

wyciaganie

6. Teraz wszystko smarujemy klejem. Skrzydełka oraz środek ( kółko ) i zaginamy mocno do siebie dociskając

wyciaganie

7. Robimy opóźniacz, poprzez nawinięcie kawałka taśmy papierowej ( 2cm ), lub kawałka papieru pakowego ( także szer. 2cm) na kawałek lontu – taśmę dobrze jest jeszcze dodatkowo posmarować naszym klejem – aby opóźniacz mocniej się trzymał

wyciaganie

8. W korpusie ( z tej strony, gdzie zaklejaliśmy ) wiercimy dziurkę o średnicy opóźniacza ( no, troszkę mniejszą – ale troszke.. ;) ). Gdy dziurkę mamy – wkładamy mocno opóźniacz i dobrze obklejamy dużą ilością kleju z zewnątrz jak i wewnątrz korpusu 

wyciaganie

Co do korpusu - to na tyle. Odkładamy na koloryfer i niech się suszy ;)


3. Mieszaniny – przygotowanie:

Mieszaniny :
Primer – P.Cz
Burst – H3
Lift – P.Cz

Proch Czarny – chyba najbardziej znany proch w pirotechnice. Przy jego wykonaniu jest dużo pracy – ale warto ! Skład wagowy: 75gram Azotanu Potasu wraz z 15 gramami Węgla drzewnego (najlepiej wierzbowego) i 10 gramami siarki. Odczynniki polecam kupić w takim sklepie którego pewnie nie znacie a mianowicie http://www.strzaly.pl ;) Jedynie węgiel polecam samemu wypalić. Za pozwoleniem kolegi Tahab'a13, abym sam się nie rozpisywał podaje wam oto 2 świetne tutoriale:

TahaB13 :: Produkcja prochu czarnego

TahaB13 :: Wypalanie węgla

Proch H3 – ten proch jest wiele szybszy oraz mocniejszy od prochu czarnego. Azotan Potasu został w nim zamieniony na Chloran Potasu oraz siarka na węgiel. Skład to 70gram Chloranu Potasu oraz 30gram węgla (także najlepiej wierzbowego). Tutaj także polecę tutorial Tahab'a13:

Proch H3 – filmik będzie niedługo ;)

4. Gwiazdy:
A więc tak… Gwiazdy jak wiadomo – mieszanka o trochę dłuższym czasie spalania niż prochy typu P.Cz lub H3. Wyróżniamy trzy typy gwiazdek:
- Pompowane;
- Toczone;
- Cięte.

Gwiazdy pompowane – gwiazdy wprost ze strzykawki. Mieszanka zostaje napychana do strzykawki, w której obcięty jest dziubek wraz z początkiem. Następnie mocno dociskana do papierka który leży na stole i wypompowywana z korpusu strzykawki. Kształt walcowaty.

Gwiazdy toczone – gwiazdy wprost ze star rollera/miski/rąk. Gwiazdy to kuleczki, najlepsze do szelek/korpusów kulistych.

Gwiazdy cięte –. Mieszanka mniej więcej ubita na jakimś czymś zostaje pocięta w prostokąty, kwadraty lub inne figurki ;)

Do szelki cylindrycznej, myślę że najlepszym rozwiązaniem będzie dać gwiazdy pompowane, także one nas najbardziej interesują.

Przygotowujemy strzykawkę 5ml, mieszankę gwiazdkową – jakąkolwiek tylko chcecie, jakieś gazety.
Mieszankę gwiazdkową (oczywiście która ma już lepiszcz) moczymy roztworem denaturat 1:3 woda. Czyli przykładowo bierzemy sobie 1 kieliszek denaturatu i 3 kieliszki wody, mieszamy i odpowiednią ilość dolewamy do mieszaniny gwiazdkowej. Ma ona mieć konsystencję kruchego ciasta, pamiętamy żeby nie przemoczyć – bo utrudni nam to pracę.

Gotową mieszankę mocno napychamy do zmodyfikowanej strzykawki. Strzykawkę najlepiej wysunąć sobie np. na 1.5ml i tą pustą przestrzeń zapychamy naszą mieszanką. Kolejnie strzykawkę dociskamy do gazet rozłożonych na twardym podłożu (np. na blacie w naszej pracowni.. ;P) i mocno dociskamy . Mieszanka po takim zabiegu powinna dobrze się zbić i powinny z niej wyciec nadmierne ilości naszego roztworu alkoholowego. Strzykawkę wyciskamy a nasza gwiazdka nam wychodzi. Na jedną szelkę proponuje zrobić około 15 gwiazd.
[
wyciaganie

5. Wypełnienie korpusu
Korpus musimy oczywiście wypełnić gwiazdkami a puste miejsca burstem – czyli prochem rozrywającym. Przypominam – jako bursta użyjemy granulatu H3.

Potrzebne rzeczy :
- Granulat H3, gwiazdki
- Kółeczka papierowe (te same co wcześniej dawaliśmy na dno korpusu), klej wikol, pędzelek. Sznurek w następnym punkcie.


wyciaganie


1. Do korpusu na samo dno wkładamy cztery pierwsze gwiazdki
wyciaganie

2. Przysypujemy je granulatem H3 tak, aby wszystko się wyrównało. Ziarna granulatu powinien mieć ok. 1-2mm
wyciaganie
3. Kładziemy kolejne cztery gwiazdy i powtarzamy to samo – przysypujemy je H3.
4. Powtarzamy tą czynność aż do zapełnienia korpusu. Przy końcu powinno nam zostać więcej miejsca. Zasypujemy H3,

5. Kładziemy papierowe kółeczko i na około wlewamy klej.
wyciaganie

6. Na kółeczko naklejamy jeszcze jedno lub dwa, skrzydełka smarujemy klejem-
wyciaganie

7. I wszystko sklejamy – zamykamy.
wyciaganie

6. Wiązanie.
Szelkę dobrze jest wiązać – poprawi to jakość rozrzutu oraz wszystko zmocni (wszystko będzie dobrze razem w kupie siedział)
Sznurek będziemy potrzebowali tutaj. Najlepiej aby był on naturalny, nie za gruby… Do dzieła!

1. Na końcu sznurka robimy pętelkę ( nawijamy sznurek na palec, wyciągamy go, przez dziurkę przeplatamy poczatek ) zakładamy ją na opóźniacz i przyklejamy klejem . Dobrym rozwiązaniem jest najpierw wokoło opóźniacza napakować kleju z gorącego pistoletu a następnie przycisnąć do tego pętelkę. Tak ma to wyglądać
wyciaganie ]
2. Jeśli ktoś nie potrafi wiązać to polecam to –

Na wstępie robimy dysk

Wiążemy


Jedynie w tutorialu Nostry nie ma jak zawiązać sznurek na opóźniacz – a przecież to najtrudniejsze… xP

A oto jak powinna wyglądać nasza szelka –

wyciaganie

wyciaganie

. wyciaganie

7. Czym odpalić ?
• Szelkę trzeba czymś odpalić – to logiczne, tylko czym? Są różne możliwości, można górą – lontem lub quickmatchem, lecz można także dołem – dziurka w moździerzu i doprowadzony lont do szelki. Najlepszym rozwiązaniem jest quickmatch. Można go zrobić na dwa sposoby, prochowy oraz blackmatchowy. Ja pokażę wam jak zrobić prochowy. (Lepiej jednak zrobić na blackmatchu - jak ogarnę czas to dopiszę)

1. Wycinamy pasek papieru o długości moździerza i zaginamy jak na zdjęciu
wyciaganie

2. Sypiemy proch ( P.Cz/H3) w zagięty kawałek i po każdej stronie dajemy lont
wyciaganie

3. Zaginamy część z prochem oraz przyklejamy do trzeciej części
wyciaganie

4. Trzecią część zaginamy i wszystko obklejamy takim samym paskiem papieru pakowego ( najlepiej jest go wikolem potraktować )
wyciaganie

• Mocowanie Quicka
Gotowego quickmatcha przystawiamy do szelki tak, aby jego koniec troszkę wystawał za koniec szelki ( oczywiście od strony opóźniacza :roll: ), a następnie dwoma kawałkami taśmy mocno go przyklejamy do szelki.
wyciaganie

Kolejnie wycinamy pasek dwukrotnej długości szelki, smarujemy go klejem i oklejamy nim całą szelkę.
wyciaganie

A tak wygląda po wszystkim:
[ wyciaganie

8. Lift
Lift – proch wyrzucający szelkę w powietrze
Jak napisałem wcześniej – użyjemy Czarnego prochu.. Do lifta stosować polecam tylko i wyłącznie ten proch, ponieważ jest bardzo powtarzalny i delikatnie traktuje nasz moździerz. A więc….

1. Z woreczka śniadaniowego wycinamy kwadrat 10x10centymetrów.
wyciaganie

2. Na wyciętą folię sypiemy potrzebną ilość nam prochu czarnego ( przeciętna szelka tego wypu waży od 42gram do 55gram – więc myślę że od 5 do 10gram P.Cz powinno styknąć, ale warto przeprowadzić testy poprzez strzelanie szelką napełnioną piaskiem  )
wyciaganie

3. Folijkę z prochem zawijamy w torebeczkę i wiążemy nitką.
wyciaganie

4. Paczuszkę lifta podczepiamy pod opóźniacz ( wiązaniem do dołu ) a lont z quickmatcha wbijamy w torebkę. Wszystko wyjaśni zdjęcie
wyciaganie

5. Całość obklejamy papierem pakowym/Kraftem, a na to przeźroczysta taśma lub jeszcze jedna warstwa pasków papieru pakowego   (ale potraktowanych wikolem )

wyciaganie


9. Moździerz
Moździerz.. – jak wiadomo, z niego strzelamy szelki. Powinien on mieć minimum 30centymetrów tak do 60ciu. Ścianki wewnętrzne powinny być jak najgładsze.
Zatyczka powinna mieć z 2cm i stelaż z drutu – tak jest bardzo wytrzymale ;) Ścianki tak od 2mm wzwyż. A co do średnicy – gotowa szelka z quickmatchem i innymi pierdołami powinna mieć po 2mm luzu z każdej strony. Myślę że to tyle ;)


wyciaganie

10.Efekt końcowy.
Gotowa szelka powinna wyglądać mniej więcej tak


wyciaganie

Moździerz przygotowany do wystrzału powinien wyglądać tak:
------
Szelka w moździerzu powinna wyglądać tak


wyciaganie

A efekt szelki powinien wyglądać mniej więcej tak
JAcoo: Szelka cylindryczna 1"


Mam nadzieje, że dobrze wam się czytało mój tutorial nt. szelki cylindrycznej…
Pozdrawiam i zachęcam do pracy – Jacoo ;)


NIE PONOSZĘ ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA WYKORZYSTANIE NAPISANEGO PRZEZE MNIE ARTYKUŁU – ZOSTAŁ ON NAPISANY JEDYNIE W CELACH EDUKACYJNYCH !

Rakietka z zakrętki od wódki.

Do wykonania tej rakietki będziemy potrzebować zakrętkę od wódki, wina, lub czegoś podobnego.
Rakietka jest prosta w budowie, napędzana może być saletrą z cukrem lub prochem czarnym, ewentualnie czekoladowym.

Zabieramy się do roboty.

1. Wyciągamy papierowy krążek z zakrętki.

zakrętka wieczko

2. Gwoździem lub nożyczkami wykonujemy otwór od wewnątrz, przez który będą się wydostawać gazy podczas spalania paliwa. Pamiętamy, aby dobrać odpowiedni otwór dyszy, jeśli zrobimy zbyt mały to będziemy mieli boom…, jeśli zbyt duży to rakietka nie poleci.

zakrętka2


3. Zaklejamy otwór taśmą od, zewnątrz, aby nasze cenne paliwo się nie wysypywało podczas dalszych czynności. Zasypujemy całość paliwem, i delikatnie ugniatamy.

proch pirotechnika

4.Nakładamy wieczko i zaginamy krawędzie.

zagięte

5.Teraz pozostaje nam kwestia odpalenia… można do zakrętki dokleić 3 patyczki, takie, jakich się używa do szaszłyków lub po prostu puścić naszą rakietkę z ręki - może być niebezpieczne.

Taka niby rakietka może pokonać do 80m, zależnie od wykonania i użytego paliwa

Fugas

Potrzebne rzeczy:

-proch fotobłyskowy, ewentualnie proch czarny.
-taśma
-woreczki
-kartonowa tuba
-zapalnik elektryczny(przynajmniej 20m)
-benzyna, olej napędowy, rozpuszczalnik-cokolwiek co się ładnie pali.
-łopatka

1.
Pierwszą rzeczą, za którą się zabierzemy będzie zrobienie petardy kulistej na proch fotobłyskowy. Dokładniejszy opis znajdziesz w tym dziale, jednak należy pamiętać o umieszczeniu w środku zapalnika(żarówki lub drucika oporowego). Petarda musi być dosyć mocna, żeby ładnie rozpyliła nasze paliwo. Namawiam tutaj do użycia prochu fotobłyskowego, gdyż proch ten wytwarza wysoką temperaturę przy wybuchu, dzięki temu następuje zapalenie paliwa. Użycie saletry z cukrem może jedynie zepsuć naszego fugasa i zmarnować cenne paliwo...

2.
Należy zrobić lub zakupić papierową tubę, w której umieścimy petardę i paliwo. Średnice należy dobierać odpowiednio do wielkości petardy.. Moim zdaniem powinna być większa od średnicy petardy o jakieś 20%. Wysokość odpowiednia do ilości użytego paliwa. Należy zadbać o dosyć solidne dno- można go wykonać z gipsu.

3.
Kolejną rzeczą jest zorganizowanie paliSaje benzyna+ olej napędowy w stosunku 1/1. Można użyć dowolnego paliwa …  Można także zrobić fugasa na mąke, lecz to już inna bajka. Paliwo przelewamy np. do butelki po napoju, gdyż fugasa będziemy „składali” dopiero na miejscu odpalenia.

.
Gdy już mamy wszystko przygotowane, znaleźliśmy miejsce, w którym możemy odpalić fugasa bierzemy się do roboty.. Wykopujemy dziurę w ziemi taką, aby tuba pasownie weszła, nie może być żadnych luzów między ziemią a tubą, bo osłabi to wyrzucenie paliwa.

5.
Teraz wystarczy wszystko wpakować jak należy: na sam spód tuby kładziemy petarde, jeśli jest duży luz między ściankami tuby a petardą wkładamy papier, aby paliwo nie dotykało dna tuby, pamiętamy, że ma paliwo ma polecieć w górę a nie na boki. Teraz należy wyciągnąć woreczki, ostatnio użyłem trzech sztuk (aby wykluczyć możliwość przeciekania). Pusty, szczelny woreczek wkładamy do tuby i zalewamy wcześniej przygotowanym paliwem. To chyba wszystko, teraz wystarczy się oddalić(daleko) i odpalać!!!

Flara

Coś dla kibiców, ale nie tylko…

Pospolicie nazywane racami - pochodnie pirotechniczne przynoszone na stadiony są bardzo proste do wykonania.

Co będzie potrzebne:

- mieszanina pirotechniczna barwiąca.
- kilka kartek papieru
- klej

Z kartek papieru wykonujemy rulonik o średnicy około 2cm. Każdą kartkę smarujemy klejem aby wszystko było sztywne. Z jednej strony zaklejamy rulonik.

Są dwa sposoby, aby w miarę bezpiecznie trzymać w dłoni flarę naszej produkcji

  • Nasypać około 12cm piasku na spód rulonika.
  • Całą flarę można przykleić do 30cm kijka.

Gdy cały korpus wyschnie można przystąpić do zasypywania całości prochem.
Nie możemy użyć dowolnych prochów, nie można stosować fotobłysków.
Poniżej przedstawię kilka składów mieszanin nadających się do zastosowania we flarze.
Aby otrzymać porządaną barwę flary należy zastosować odpowiednią mieszanine.

 

Flara czerwona:

- 25% chloran potasu
- 50% Sr(NO3)2
- 25% Sacharoza

Flara żółta:

- 25% chloran potasu
- 50% NaNO3
- 25% Sacharoza

Flara żółta:

- 60% Azotan sodu
- 40% pył aluminiowy

Flara biała:

- 67% saletra potasowa
- 33% pył aluminiowy

Flara zielona:

- 25% chloran potasu
- 50% Ba(NO3) 2
- 25% sacharoza

Flara zielona:

- 40% nadchloran potasu
- 60% pył cynku

Jak spowolnić spalanie mieszanki:
Najlepszym sposobem jest dodanie dekstryny. Można ją kupić w aptece lub wygrzać mąkę ziemniaczaną. Pamiętajmy także o odpowiednim ubiciu mieszaniny

Wyrzutnia gwiazdek z kliszy

Zawsze na sylwestra trzeba robić do wyrzutni gwiazdek moździerze co jest czasochłonne drogie i zajmuje dużo miejsca w plecaku . W tym artykule przedstawię jak zrobić wyrzutnię gwiazdek z pudełka po kliszy .

Potrzebne rzeczy

  1. Pudełko po kliszy
  2. Świeczka
  3. Kawałek tektury
  4. Nożyczki
  5. Taśma klejąca
  6. Papier toaletowy
  7. Proch miotający
  8. Gwiazdki
  9. Lont

 

Wykonanie :

Sposób 1 - wolno lecące gwiazdki

Bierzemy pudełko po kliszy wzmacniamy tylko ścianki i spód taśmą klejącą . Następnie robimy na samym dole dziurkę i wsadzamy w nią lont , wsypujemy około 6g granulowanego H3 na to 2 warstwy papieru toaletowego tak aby gwiazdki nie spłonęły za szybko i dajemy parę gwiazdek (można więcej zależy od wielkości ) . Wycinamy krążek z tektury ciasno pasujący do kliszy i wciskamy go tak aby za bardzo nie ugnieść prochu . Następnie miejsca gdzie styka się tektura ze ściankami uszczelniamy woskiem po zastygnięciu wosku przy ściankach wlewamy resztę tak aby warstwa wosku miała około 1,5cm ( odradzam wlanie od razu całego wosku bez uszczelnienia ponieważ może się przelać do prochu ).


Sposób 2 szybko lecące gwiazdki

Wszystko robimy tak samo z wyjątkiem :
Robimy mocniejsze ścianki , jako proch miotający dajemy Fb około 3-4g , gwiazdki takie aby nie spłonęły od razu , pomiędzy prochem a gwiazdkami dajemy 3 warstwy papieru toaletowego , dajemy 1cm wosku .

Składy potrzebnych mieszanin :

H3:

  1. KCLO3 : 77%
  2. C : 23%

 

FB:

  1. KCLO3 : 70%
  2. AL. : 30%

 

GWIAZDKI CZERWONE:

  1. Chloran potasu 2 łyżeczki
  2. Azotan strontu 2 łyżeczki
  3. Cukier puder 2 łyżeczki
  4. Woda
  5. Mąka ziemniaczana

 

GWIAZDKI ZIELONE:

  1. Chloran potasu 2 łyżeczki
  2. Azotan Baru 2 łyżeczki
  3. Cukier puder 2 łyżeczki
  4. Woda
  5. Mąka ziemniaczana

 

GWIAZDKI ZIELONE:

Azotan baru-20g
Proszek Mg-10g
Proszek PCV-10g


GWIAZDKI BIAŁE:

Azotan potasu (86,00 %)
Siarka (14,00 %)


GWIAZDKI BIAŁE:

Proch Czarny 75 %
Pył Aluminium lub Magnezu 25 %


GWIAZDKI BIAŁE:

Chloran potasu-50%
Siarka-25%
Magnez-25%


GWIAZDKI CZERWONO-RÓŻOWE:

Chloran potasu - 40%
Cukier puder - 35%
Węglan wapnia (Kreda biała szkolna ;-p)- 20%
Pył Al/Mg (Mg lepszy)- 5%


GWIAZDKI NIEBIESKIE:

Chloran potasu - 60%
Siarka - 20%
Węglan miedzi - 20%


SPOSÓB WYKONANIA:

Składniki mielimy osobno i dokładnie mieszamy , następnie w szklance mieszamy 1łyżeczkę wody i 3 łyżeczki mąki ziemniaczanej , szklankę wstawiamy do gotującej się wody i cały czas mieszamy aż całość nabierze konsystencji gęstego kisielu . Następnie wlewamy tyle tego do prochu aby powstało gęste ciasto nie przyklejające się do rąk i formujemy kuleczki . Już uformowane gwiazdki pozostawiamy do wyschnięcia na około 3 dni , w celu sprawdzenia czy gwiazdki wyschły należy rozciąć jedną i sprawdzić czy środek jest suchy.




Szybko lecące gwiazdki:

Więcej artykułów…

Strona 1 z 2

<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>