Czy wiesz, że...?

CIEKAWOSTKI

  • Ponad 66 tysięcy fajerwerków!


Najbardziej wystrzałowy i spektakularny sylwester miał miejsce w Portugalii 31 grudnia 2006r. Odpalono wówczas aż 66 326 fajerwerków! Miało to miejsce na wyspie Madery w mieście Funchal. Pokaz ten został uznany przez Księgę Rekordów Guinnessa w 2006 r. za największe widowisko pirotechniczne na świecie.

 

 

  • A wszystko zaczęło się w Chinach…

Sztuczne ognie wywodzą się od petard, które stworzyli Chińczycy w czasach panowania dynastii Han (ok. 200 r. p.n.e.). Konstruowane były z bambusowych łodyg. Dzięki budowie segmentowej tej rośliny, uwięzione w niej powietrze powodowało wydobywanie się głośnego dźwięku. Parę wieków później, gdy wynaleziony został proch (IX w n.e.), konstruowano pierwsze sztuczne ognie. Ówcześni pirotechnicy cieszyli się ogromnym szacunkiem w Starożytnych Chinach. Pierwsze sztuczne ognie tworzone były, na wzór petard, z użyciem bambusa, którego łodygi wypełniano prochem i wrzucano do ogniska, co zapewniało eksplozję. Do dziś Chiny są największym producentem i eksporterem fajerwerków.

  • Najdroższy pokaz sztucznych ogni

Największy i najdroższy pokaz sztucznych ogni odbył się podczas otwarcia hotelu Atlanis w Dubaju. Rekord ten oczekuje na wpisanie do księgi rekordów Guinessa. Spektakl trwał zaledwie 4 minuty i kosztował 3 miniony dolarów!

  • Najstarszy materiał wybuchowy to…

Do dziś dnia kluczowym składnikiem petard i fajerwerków jest najstarszy materiał wybuchowy, czyli proch. Zawiera on głównie węgiel (w postaci grafitu), siarkę i później także azotan potasu. Dzięki temu ostatniemu, doskonałemu utleniaczowi, możliwe było łatwe ale i kontrolowane wywołanie wybuchu.


  • 22-godzinne petardy

W 1996 roku w Hongkongu odpalono sznur petard, których wybuch trwał łącznie 22 godziny i uczcił nadejście Nowego Roku w kalendarzu chińskim.

  • Lepsze efekty fajerwerków

Jasność świecenia zapewnia dodatek takich pierwiastków jak glin, żelazo, cynk i magnez. Natomiast dodatek odpowiednich soli (baru, strontu, miedzi) wzbogaca miłe dla oka efekty kolorystyczne.

  • Najtragiczniejszy pokaz fajerwerków

Najbardziej tragiczny pokaz fajerwerków miał miejsce w 1770 roku, podczas zaślubin króla Ludwika XVI z Marią Antoniną – zginęło wówczas niemalże 800 ludzi! Głównie służba.


  • Cukier i mąka eksplodują!

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że wiele produktów, z którymi mamy do czynienia na co dzień może powodować eksplozje. Wśród nich jest nawet mąka oraz cukier! Cukier jest wyjątkowo palny, ale by doszło do eksplozji, w powietrzu obecne być muszą odpowiednio małe cząstki tej substancji. Obliczono, że zagrożenie stwarzają cząstki o średnicy ok. 420 mikronów. Takie wielkości spotykane są często w cukrowniach i zakładach przemysłowych. Podobnie do cukru zachowuje się także mąka, a dokładnie obecne w niej cząsteczki skrobi. W 2008 roku w jednej z cukrowni w Port Wentworth, w amerykańskim stanie Georgia, doszło do poważnego wybuchu, w wyniku którego życie straciło 7 osób. Eksplozje zostały również zarejestrowane w piekarniach.

  • Raj dla pirotechników

Na świecie odbywa się wiele oficjalnych festiwali i konkursów pirotechnicznych. Jeden z najbardziej prestiżowych to Festiwal Fajerwerków w Montrealu (Quebec, Kanada). Corocznie organizowana są także “Pyro Olimpiada” w Manili, na Filipinach. Startują w niej najlepsze firmy zajmujące się pirotechniką.  W Europie wyjątkowym wydarzeniem jest Le Festival d’Art Pyrotechnique, który odbywa się w Cannes na Lazurowym Wybrzeżu we Francji.

  • Fajerwerki a prawo

W wielu krajach sprzedaż fajerwerków jest regulowana prawnie, kluczowymi elementami jest rodzaj materiałów oraz wieku obywateli, którzy są ich nabycia upoważnieni. W większości krajów sprzedaż i kupno materiałów wybuchowych możliwa jest z chwilą ukończenia 16. lub 18. roku życia. Są też kraje, które wprowadziły całkowity zakaz handlu fajerwerkami, między innymi Chile i Irlandia.

Ciekawostki i niektóre zdjęcia zaczerpnięto ze strony odkrywcy.pl